Tahle žena jakoby neuměla nic jiného než se usmívat a rozdávat dobrou náladu. Při slavnostním startu speciálního jarního menu v restauraci Pizza Coloseum v Koruně na Václavském náměstí rozdávala úsměvy nejen mezi lidmi, což by se dalo pochopit, ale ona se usmívala i na chodbě, kde ji nikdo neviděl. Taťána Gregor Brzobohatá. Nejen Miss World z roku 2006 a topmodelka, ale v současné době také předsedkyně správní rady Nadace Krása pomoci nebo SDGs ambasadorka OSN. V roce 2008 stála u zrodu této nadace podporující kvalitní život seniorů. Přiznala, že má ráda jídlo. Zcela jistě i tenhle fakt přispěl k propojení mezi nadací a sítí restaurací Pizza Coloseum. Objednáte si hlavní jídlo ze speciálního jarního menu a 50 korun bude směřovat právě pro potřeby nadace. Pro potřeby seniorů, kterým Nadace Krása pomoci pomáhá.
Taťána Gregor Brzobohatá

Padesát korun z jednoho hlavního jídla na pomoc seniorům.

Taťáno, co vy a Itálie?
Já Itálii doslova zbožňuju. V Itálii jsem prožila svoje mladá léta, jednu dobu jsem žila v Miláně, miluju Řím, Toskánsko. S manželem (Ondřej Brzobohatý – pozn. autora) se tam velice rádi vracíme, takže Itálie je pro mě okouzlující temperamentní země a přiznávám, že miluju italskou gastronomii.

Takže vás propojení mezi vaší nadací a Pizzou Coloseum muselo potěšit.
Přiznávám, že potěšilo. Italský šmrnc mi je nesmírně sympatický a když se k tomu přidá ta nadstavba v podobě pomoci, považuji to za ideální propojení.

Padesát korun z jednoho hlavního jídla pro nadaci. Je to hodně, nebo málo?
Když toho bude hodně, je to hodně. Věřím v to. Plánujeme motivovat zákazníky restaurací Pizza Coloseum, aby podporovali tento záměr. Věřím, že se jich ale samo o sobě najde dost, protože jsme se opravdu snažili vybírat meníčko tak, abychom se trefili do chuti všech. Takový jarní salátek pro dámy... Nebo kuřátko… Nebo vynikající polévka či bezlepkový dezert... Řekla bych, že ta nabídka je to velice univerzální.

Taťána Gregor Brzobohatá a Marek Rauvolf

Pomáháme seniorům žít důstojně a kvalitně tam, kde si přejí - doma.

Co vás z nabídky jarního menu nejvíce „baví“?
Já z toho vlastně miluju všechny věci, protože se vše dá různě kombinovat. Věřím, že si v nabídce najde každý to své a že zároveň může mít dobrý pocit, protože podpoří skupinu lidí, která si dnes už moc pomoct nemůže, která si třeba ani něco tak dobrého a kvalitního k obědu dopřát nemůže a na kterou se většinou moc nemyslí – myslím tím seniory. Veškerý výtěžek půjde na přímou sociální službu, která zajišťuje seniory v domácím prostředí, zajišťujeme jim domácí péči, osobní asistenci, pomáháme vyřídit příspěvky na péči a podobně. Naši klienti - senioři většinou nemají rodinu a žijí sami. Pomáháme jim se vším, co potřebují k důstojnému a kvalitnějšímu životu, jsme většinou jejich jediná opora v životě a jsme tu pro ně kdykoliv. Od zajištění jídla, přes elektrikáře či zapůjčení zdravotní pomůcek nebo dobrovolníka - parťáka, který je pravidelně navštěvuje. Dokážeme pomoci i třeba ve chvíli, kdy jim „vybouchne“ topení. Máme poradenskou linku i psychologickou pomoc. Zkrátka pomáháme seniorům žít důstojně a kvalitně doma, tam, kde si přejí. Předcházíme tím ukládání seniorů do institucí, ústavů nebo domovů. Navíc ty kapacity u nás nejsou a nebudou. A kvůli tomu, jak stárne populace, to bohužel nebude lepší. Takže je to velká výzva, je to kvalitní projekt, za kterým stojím už téměř dvanáct let a je to velká součást mého života.

Nadace Krása pomoci

Jak byste charakterizovala zmíněnou částku 50 korun, která z každého hlavního jídla poputuje do nadace?
Cena za hodinu pečovatelské služby nebo asistence je pro klienty 130 korun. Takže když v průběhu února a března ochutnáte všechna tři hlavní jídla, pokryjete celou hodinu péče pro jednoho staršího člověka. Vybraná částka bude financovat zmíněnou službu „Doma bez obav”, která pečuje právě o starší osoby v domácím prostředí. Tam už se vše řídí podle specifických individuálních potřeb každého klienta.

Konkrétní jídla do menu tvořil šéfkuchař Marek Rauvolf. Vy jste byla tím, kdo měl určité představy, jak by pokrmy měly vypadat. Mluvila jste mu do příprav hodně?
Marek připravil přes deset jídel, bylo z čeho vybírat. Všechno jsme poctivě vyzkoušeli a ochutnali a byla to opravdu velice příjemná povinnost. Vybrali jsme finálové pokrmy a řeknu vám, že to byl celkem oříšek, ale docela jsme se shodli. I když ohledně jednoho jídla jsem byla přehlasovaná.

Když bylo menu dokončeno, jaký jste měla pocit? Že třeba tohle už příště absolvovat raději nechcete?
Ani náhodou! Moc mi to všechno chutnalo a absolvovat bych to mohla kdykoliv znovu! Opravdu jsem velký gurmet a labužník, ráda ochutnávám nové věci. Proto nelze říci, by mě něco vyloženě překvapilo, ale chutnalo mi všechno. V Pizzeriích Coloseum se prostě skvěle vaří a některé jídlo je doslova jako od mé babičky.

Taťána Gregor Brzobohatá

Kdy vezmete manžela Ondřeje do Colosea na menu?
Doufám, že brzy. My společně sdílíme lásku k jídlu, on sám fantasticky vaří, jak řekl můj táta“ A stejně je to „Kuchař”! Řekla bych, že lepšího fakt neznám! Tedy když pominu moji babičku, jedině s ní by se mohl rovnat. Pouze v pečení je babička jasnou favoritkou, fakt úžasně pekla. Ale manžel už taky začíná péct a musím uznat, že to taky není špatný.

Je začátek roku 2020, jak se máte?
Fantasticky, je to hodně pracovní čas, naskočila jsem do toho pracovního tempa rovnýma nohama. Jsem dost vytížená svoji komerční prací, spolupracuji se super klienty. Kromě focení a natáčení, se také podílím na kreativní tvorbě reklam svých klientů, pomáhám jim s PR a marketingem, věnuju se sociálním sítím jako influencer, což je také zajímavá oblast. Tohle všechno mě hodně vytěžuje. Často přednáším na různých motivačních akcích, odborných konferencích i vysokých školách a nebo v OSN, kde zastupuji neziskový sektor. Teď v březnu opět letíme do OSN v New York City, kde se budeme aktivně účastnit největší genderové konference na světě CSW64. Aktivně se podílím na osvětě a různých kampaních a aktivně promuji SDGs, což jsou Cíle udržitelného rozvoje, přispíváme ke změnám v oblasti genderové rovnosti, feminizaci chudoby a nebo udržitelného rozvoj. Hodně cestuji, mám spousty přednášek, účastním se konferencí, eventů. Od roku 2015, kdy jsem v OSN vystoupila poprvé, je to už jedenácté vystoupení. A vedle toho věnuji volný čas Kráse pomoci, kde se věnuji fundraisingu, jsem předsedkyně správní rady, zároveň podporovatel i dobrovolník. A těší mě, že rosteme a že je o nás stále více a více slyšet a že každý rok můžeme pomoci většímu množství lidí.

To, jak se staráme a jak se chováme ke starší generaci, hodně vypovídá o vyspělosti společnosti obecně.

Taťána Gregor Brzobohatá

Start nadace byl v roce 2008, pamatujete se na to?
K této oblasti mám osobní vztah a také osobní vazbu. Měla jsem velmi blízký vztah se svojí babičkou a prarodiči z maminčiny strany, hodně mě to ovlivnilo. Navíc moje máma je zdravotní sestra, v péči o starší osoby mi také šla příkladem. Když jsem se po Miss World rozhodovala, na co zaměřit nadaci, všimla jsem si, že seniory podporuje málo známých lidí. A taky mi přišlo, že oni jsou ti, kterým bychom měli nejvíce děkovat, být vděčni. Já jsem to díky svému dětství tak cítila. Vážím si svých předků a jsem hrdá na to, odkud pocházím a že mám československé kořeny. To všechno mi dávalo smysl vrátit tu pomoc sem a právě jim. Během mého roku spolupráce s Miss World jsme podpořili miliony dolarů děti po celém světě, ale ne moc tady u nás a nikdy moc ne seniory, až tedy na dva menší lokální projekty ve Vietnamu a na Ukrajině. Proto jsem si přála vytvořit vlastní projekt, který je blízký mému srdci. Tahle práce mě naplňuje a prostě dává smysl. To, jak se staráme a jak se chováme ke starší generaci, hodně vypovídá o vyspělosti společnosti obecně. A je pravda i to, že si tím budujeme půdu pro sebe. Je to budoucnost všech, ať si to uvědomujeme nebo ne.

Takže věříte, že senioři mají u nás naději?
Rozhodně naději mají, pokud jí půjdou i oni sami aspoň trochu naproti. A rozhodně si zaslouží náš respekt, úctu i vděk.